Днес се отбелязва първата голяма Задушница в Православната църква – Месопустна, която се провежда в съботния ден преди Неделя Месопустна (Месни заговезни). На този ден всички българи извършват помен за починалите близки, като посещават техните гробове и се молят за душите им.
Задушница е ден, в който се изпълняват важни традиции – приготвя се „коливо“ (варено жито), което символизира Възкресението, както и хляб и вино. В по-ново време се добавят и сладки и соленки. Поменът може да се извърши на гроба, в църква или у дома, като обикновено на гробовете свещениците извършват парастас – кратка молитва за упокоение на душите на починалите.
Житото е символ на Възкресението, виното – на кръвта на Иисус Христос, а свещите напомнят за безсмъртието на душите. Тамянът символизира чистата молитва, а цветята са израз на добродетелите на починалия. Освен това, традицията включва раздаване на храна на бедни и нуждаещи се, както и на близки и съседи, за да се почете паметта на мъртвите.
Задушницата се провежда винаги в събота, денят, когато Христос е бил в гроба. Обикновено през годината има три Задушници: преди Месни заговезни, след Спасовден и за Архангеловден.