Днес Българската православна църква почита един от най-почитаните светци – свети Архангел Михаил, смятан за главен военачалник на небесното войнство от ангели и архангели. Името му от иврит означава „Кой е като Господ?“, като този въпросно-възклицателен израз е бил боен възглас на небесните сили. Според преданията Архангел Михаил застава начело на доброто и светлината в борбата срещу тъмните сили и несправедливостта, и поради това е символ на справедливост и доброта.
Архангеловден е вторият по значимост есенен празник след Димитровден и е почитан в много части на България. В област Пловдив храмов празник имат църкви в Асеновград, Крумово, Цалапица и Лилково, които привличат вярващи за молитва и благословия.
Този ден е свързан и с почитта към мъртвите, тъй като според традицията именно Архангел Михаил има мисията да отделя душата на човека от тялото в мига на смъртта и да я води в отвъдното. В тази връзка съботата преди празника е известна като Архангелова задушница – ден, в който хората се събират, за да почетат паметта на своите починали близки.
Традиционно, на Архангеловден жените в домакинствата пекат специални обредни питки, символ на изобилието и благополучието. Най-възрастният мъж в семейството разчупва питката, полива я с вино и благославя цялото семейство с пожелания за здраве и мир.
На този празник много българи празнуват имен ден – хора с имена като Ангел, Ангелина, Михаил, Михаела, Мила, Милен, Рангел, Гавраил, Райна, Пламен и други свързани с ангелската и архангелската символика.